Aktualności

STOP Przemocy

Data publikacji 02.10.2019

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie jak co roku wzięli udział w działaniach związanych z obchodzonym w dniu 2 października międzynarodowym dniu bez przemocy. W tym czasie mundurowi spotkali się z uczniami w placówkach oświatowo-wychowawczych, gdzie przypominali o tym problemie, szerzyli idee życia wolnego od przemocy, informowali w jaki sposób uniknąć przemocy i jak zareagować na tego typu zachowanie.

Doświadczanie przemocy jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc innych osób a nawet wsparcie wielu służb. W sytuacji, w której doświadczamy jakiejkolwiek formy przemocy wskazane jest wsparcie z zewnątrz, które pomoże podjąć działania służące ochronie. Ta pomoc może przyjść ze strony przedstawicieli różnych służb - psychologa, prawnika, policjanta, lekarza, pracownika socjalnego. Czasem aby sprawnie udzielić pomocy potrzebni są oni wszyscy naraz.

Przemoc w rodzinie przejawia się w różnych formach nadużyć oraz w różnych formach skodyfikowanych przestępstw. W systemie zjawiska przemocy wewnątrz rodzinnej możemy wyróżnić przemoc: fizyczną, emocjonalną - psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz izolację społeczną. W odniesieniu do dzieci wyróżnia się również zaniedbania opiekuńcze i wychowawcze rodziców (opiekunów). Wymienione formy przemocy najczęściej występują łącznie i w różnych wariantach. Ofiarami przemocy rodzinnej są osoby reprezentujące różny wiek, płeć, status społeczny i wykształcenie.

W trakcie spotkań ich uczestnicy poznali mechanizm działania procedury „Niebieskie Karty” oraz roli dzielnicowego w systemie wsparcia ofiar tego typu przestępstw.

Powrót na górę strony