Aktualności

Seniorze nie daj się oszukać !

Data publikacji 11.12.2019

Wizyta oszustki, która podała się za pracownicę przychodni zdrowia zakończyła się dla mieszkanki Choszczna utratą kilku tysięcy złotych. Ostrzegamy przed różnymi metodami oszustów i przypominamy seniorom, jak należy się zachować gdy ktoś obcy próbuje wejść do ich mieszkania.

Wczoraj w godzinach popołudniowych do jednego z choszczeńskich mieszkań zapukała około 30-letnia kobieta, podająca się za pracownika przychodni zdrowia. Oszustka poinformowała o przydzielonej pomoc finansowej. W trakcie rozmowy rzekoma „pracownica przychodni zdrowia ” poprosiła 93-latkę o sprawdzenie czy posiada w domu banknoty o konkretnym numerze seryjnym. Właścicielka mieszkania podeszła do szafki w której miała schowane oszczędności i sprawdziła czy ma banknoty z określonymi numerami seryjnymi. Wówczas sprawy potoczyły się już szybko. Oszustka stwierdziła, że chce skorzystać z toalety. Gdy seniorka siedziała w kuchni, 30-latka poszła do pokoju, a po chwili wyszła z mieszkania, a wraz z nią … oszczędności pokrzywdzonej.

Chcąc ustalić gdzie seniorzy przechowują swoje pieniądze oszuści proszą także o rozmienienie zazwyczaj 100 lub 200 złotych. Obserwując do której szafki podchodzi właściciel domu i z której półki zabiera pieniądze, wiedzą już gdzie ich szukać.

Z uwagi na tę sytuację ostrzegamy przed oszustami. Informujemy jednocześnie, że pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej, gazowni czy energetyki łatwo zweryfikować, ponieważ mają przy sobie legitymację służbową z imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią i podpisem osoby wystawiającej ten dokument. Pracownicy wskazanych instytucji mają obowiązek okazać legitymację jeśli zostaną o to poproszeni. Ponadto możemy zadzwonić do rzekomego pracodawcy i upewnić się czy osoba, która do nas przyszła to faktycznie pracownik tej jednostki.

Przestrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują naiwność seniorów podając się „za handlowca” „za pana z gazowni”, „za pracownika wodociągów”, czy jak w tym przypadku za „pracownika przychodni zdrowia”.

Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie seniorzy, powinni zachować czujność i ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego do mieszkania. Musimy pamiętać o tym, że to my decydujemy kogo zapraszamy do mieszkania.

Jeżeli dojdzie już do sytuacji, że zaprosimy do mieszkania nieznajomych, nigdy nie należy pozostawiać ich samych!

W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia czy wątpliwości należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony